Syfon butelkowy

Syfon butelkowy kontra rurowy kontra wężony

Syfon butelkowy i zaginiony miecz

Do napisania tego artykułu zainspirowało mnie wielkie nieszczęście jakie spotkało moje dziecko. Podczas deszczowego popołudnia urządziliśmy kąpiel malutkim ludzikom z kloców LEGO i podczas niebezpiecznego wiru do odpływu spłynął miecz i biedaczek nie miał jak walczyć z groźnym wężonem;) Syn zapłakany, wężony wygrały walkę, miecz zagubiony….. Na szczęście w łazience mam zamontowany syfon butelkowy. Mały, zgrabny z możliwością wyczyszczenia go od dołu i uratowania miecza samuraja. Chcecie zobaczyć? Oto on. Poczytajcie, a poznacie różnicę między tymi dwoma urządzeniami.

Funkcja syfonu

Najważniejsze pytanie, to to: jaka jest funkcja syfonu? Syfon tworzy tzw. Zamknięcie wodne na odpływie ścieków. Woda, która pozostaje w syfonie pełni funkcję bariery, która uniemożliwia gazom  i zapachom przedostać się z kanalizacji do pomieszczenia. To jaki wybierzemy syfon zależy przede wszystkim od tego gdzie go montujemy: łazienka czy kuchnia. W kuchni zazwyczaj syfony są większe.  Inna zależność, to to ile mamy miejsca pod urządzeniem i czy spodziewa my się ratowania spadających z palca obrączek czy innej biżuterii.

Jaka jest różnica między butelkowym i rurowym syfonem.

Oba nadają się do montowania pod zlewem w kuchni i umywalką w łazience. Instato sprzedaje oba rodzaje syfonów, butelkowe i rurowe, i do zlewu i do umywalki.

  • Butelkowy ma bardziej zwartą budowę, montuje się go tam, gdzie jest dużo miejsca, gdzie nie trzeba ustawiać pod przyrządem różnych butelek, środków czystości czy kosza na śmieci.Syfon butelkowy
  • Rurowy zajmuje mniej miejsca niż butelkowy, a posiadający dodatkową przedłużkę jak ten nasz w INSTato jest prawie nie zauważalny pod umywalką, w szafce. Dzięki dodatkowej rurce można syfon „położyć” na ścianie i w ten sposób zyskujemy więcej miejsca w szafce, można zmieścić tam dodatkowy kuferek na nasze kosmetyki, maseczki i inne cuda potrzebne kobiecie.

 

syfon rurowy

Czy rurowy jest lepszy od butelkowego?

Nie tego nie można powiedzieć. Każdy ma swoje plusy i więcej plusów 😉

Butelkowy syfon wymaga co jakiś czas czyszczenia, dlatego należy go montować w łatwo dostępnych miejscach. Jak się czyści? Odkręcamy dolną cześć syfonu, wyjmujemy nieczystości, zagubiony podczas mycia kolczyk, zabawki dziecka, zakręcamy i gotowe. Żadnych kretów czy innych żrących środków czystości. Odpada nam martwienie się o poparzenia, poniszczoną armaturę  czy inne kłopoty.

Rurowy natomiast to zupełnie inna historia….
Syfon rurowy ma większą efektywność przy odprowadzaniu ścieków i trudniej go zapchać włosami. Wprawdzie nasze pierścionki nie są bezpieczne przy takim syfonie, ale przecież od czego jest sitko.