Blog

Czyszczenie syfonu brodzikowego – film

To nasz pierwszy film.

Zatem… Pierwsze koty za płoty:

 

 

 

Czyszczenie syfonu w brodziku nie musi być trudne. Szczególnie, jeśli wykorzystamy w kabinie jeden z syfonów McAlpine czyszczonych od góry. Prosta konstrukcja i wymienne elementy znacznie ułatwiają utrzymanie kabiny w czystości i eliminują praktycznie ryzyko zastojów.

Zapraszamy do zapoznania się z filmikiem i do komentowania.

Syfon i zepsuty korek klik klak w wannie. Uszczelka, czyszczak i clicker

Niespodzianka od męża

W końcu weekend i nasze rodzinne święto: rocznica ślubu 😉 Ależ miałam ciężki tydzień.  Wracam po ciężkim tygodniu pracy do domu, marzę o gorącej kąpieli w wannie z nowym korkiem klik-klak z bąbelkami i bąbelkach w kieliszku, chwili ciszy i spokoju.  W domu czeka mnie niespodzianka, przygotowana kolacja, posprzątana kuchnia i niewinna mina męża…. Ciekawe co nabroił????

Problem i natychmiastowe rozwiązanie

Po smacznej kolacji wędruję do łazienki  i tu wszystko staje się jasne…. Połamany korek od klik klaka, wyrwany czyszczak i zniszczony mechanizm zamykający wannę. Mój silny mąż postanowił zrobić mi niespodziankę i wyczyścić  wannę, odpływ i cały syfon wannowy. Zamiast delikatnie pociągnąć za korek, wyjąć go i wyczyścić, „wyrwał go niemal z korzeniami”. Cóż był lepszy niż dentysta 😉  Dobrze, że wanna nadal stoi na swoim miejscu, bo to trzeba nie lada siły, żeby zniszczyć korek z brodzika i jego mechanizm.

Co robić? Co robić? Co robić? Ratunku! Weekend bez wanny przy dwójce dzieciaków?

Nie może być!syfon brodzikowy

Na szczęście firma Instato oferuje zestaw naprawczo- wymienny do klik-klaka.

W skład zestawu wchodzi uszczelka, mechanizm klik-klak oraz czyszczak.

Wyjaśnienie problemu

Co to za fachowe określenia? Spokojnie, to nie kolejny fachowo- mądry artykuł dla hydraulików. Już wszystko wyjaśniam 😉

Clicker- to mały, czarny mechanizm, który robi klik- klak. Dzięki niemu zamykamy wannę, brodzik za pomocą kliknięcia w korek: klik zamknięte, klik otwarte. Ten element może zostać bardzo łatwo zepsuty jeśli użyjemy za dużo siły przy wyciąganiu i czyszczeniu korka oraz odpływu.

Czyszczak- to plastikowy, biały koszyczek wykonany z polipropylenu, w którym gromadzi się bród, włosy, waciki, paznokcie i inne nieczystości odpadające od męskiego ciała. Tak, tak od męskiego. No może dwa włoski, które spadną nam z głowy podczas farbowania włosów. My kobiety jesteśmy czyściutkie i bród się od nas trzyma z daleka. Wchodzimy do łazienki tylko po to by się zrelaksować. A wszystkie nieczystości gromadzące się w czyszczaku to odpadki męskiego ciała 😉

Uszczelka- to kawałek czarnej, grubej gumy. Po prostu uszczelka montowana pomiędzy dekielkiem korka a clickerem. Do czego służy? Jak sama nazwa wskazuje uszczelka uszczelnia korek. Dzięki niej woda nie wycieka przez szczelinę pomiędzy korkiem a wanną.

Firma Instato posiada także w sprzedaży dekielek, tą chromowaną elegancką pokrywkę korka. To tak na wypadek gdyby jakiś męski geniusz chciał ją wypolerować druciakiem zamiast błyszczącego chromu zrobił nam matową satynę 😉

Syfon butelkowy kontra rurowy kontra wężony

Syfon butelkowy i zaginiony miecz

Do napisania tego artykułu zainspirowało mnie wielkie nieszczęście jakie spotkało moje dziecko. Podczas deszczowego popołudnia urządziliśmy kąpiel malutkim ludzikom z kloców LEGO i podczas niebezpiecznego wiru do odpływu spłynął miecz i biedaczek nie miał jak walczyć z groźnym wężonem;) Syn zapłakany, wężony wygrały walkę, miecz zagubiony….. Na szczęście w łazience mam zamontowany syfon butelkowy. Mały, zgrabny z możliwością wyczyszczenia go od dołu i uratowania miecza samuraja. Chcecie zobaczyć? Oto on. Poczytajcie, a poznacie różnicę między tymi dwoma urządzeniami.

Funkcja syfonu

Najważniejsze pytanie, to to: jaka jest funkcja syfonu? Syfon tworzy tzw. Zamknięcie wodne na odpływie ścieków. Woda, która pozostaje w syfonie pełni funkcję bariery, która uniemożliwia gazom  i zapachom przedostać się z kanalizacji do pomieszczenia. To jaki wybierzemy syfon zależy przede wszystkim od tego gdzie go montujemy: łazienka czy kuchnia. W kuchni zazwyczaj syfony są większe.  Inna zależność, to to ile mamy miejsca pod urządzeniem i czy spodziewa my się ratowania spadających z palca obrączek czy innej biżuterii.

Jaka jest różnica między butelkowym i rurowym syfonem.

Oba nadają się do montowania pod zlewem w kuchni i umywalką w łazience. Instato sprzedaje oba rodzaje syfonów, butelkowe i rurowe, i do zlewu i do umywalki.

  • Butelkowy ma bardziej zwartą budowę, montuje się go tam, gdzie jest dużo miejsca, gdzie nie trzeba ustawiać pod przyrządem różnych butelek, środków czystości czy kosza na śmieci.Syfon butelkowy
  • Rurowy zajmuje mniej miejsca niż butelkowy, a posiadający dodatkową przedłużkę jak ten nasz w INSTato jest prawie nie zauważalny pod umywalką, w szafce. Dzięki dodatkowej rurce można syfon „położyć” na ścianie i w ten sposób zyskujemy więcej miejsca w szafce, można zmieścić tam dodatkowy kuferek na nasze kosmetyki, maseczki i inne cuda potrzebne kobiecie.

 

syfon rurowy

Czy rurowy jest lepszy od butelkowego?

Nie tego nie można powiedzieć. Każdy ma swoje plusy i więcej plusów 😉

Butelkowy syfon wymaga co jakiś czas czyszczenia, dlatego należy go montować w łatwo dostępnych miejscach. Jak się czyści? Odkręcamy dolną cześć syfonu, wyjmujemy nieczystości, zagubiony podczas mycia kolczyk, zabawki dziecka, zakręcamy i gotowe. Żadnych kretów czy innych żrących środków czystości. Odpada nam martwienie się o poparzenia, poniszczoną armaturę  czy inne kłopoty.

Rurowy natomiast to zupełnie inna historia….
Syfon rurowy ma większą efektywność przy odprowadzaniu ścieków i trudniej go zapchać włosami. Wprawdzie nasze pierścionki nie są bezpieczne przy takim syfonie, ale przecież od czego jest sitko.

Kwadratowy syfon

Moja mama pozazdrościła mi remontu, nowej łazienki, nowej wanny, umywalki i atmosfery nowości. Przeglądając najnowsze katalogi z wyposażeniem wnętrz znalazła naprawdę ładną wannę. Wanna jak wanna, porcelanowa, biała jak śnieg, ale KWADRATOWA!!! Któż to widział kwadratowe wanny? Słowa mamy: „Jak mam kwadratowe kafelki i kwadratową łazienkę, to
i wanna i umywalka muszą być kwadratowe. Wasza firma McALPINE musi wyprodukować dla mnie syfon z kwadratowym korkiem!”

Wymagania mamy to nie fanaberie starszej pani, tylko normalne oczekiwania wymagającej klientki. No to firma wychodzi swoim klientom na przeciw i oferuje zestaw odpływowo- przelewowy z kwadratowymi elementami 🙂 Kwadratowy syfon, czyli kwadratowy korek i kwadratowe pokrętło to jeden z nowszych produktów szkockiej firmy. Zamówiłam mamie zestaw o nazwie HC31SQ-CBS1 i moi robotnicy zamontowali tą wspaniałość w nowej, na szczęście prostokątnej wannie 😉

Zestaw odpływowo- przelewowy HC31SQ-CBS1 nadaje się do każdej dostępnej na rynku wanny
i do głębokiego brodzika. Posiada pokrętło zamykające i otwierające odpływ.

Co powiem Wam o solidnym wykonaniu? Cały syfon wykonany jest z wysokiej jakości polipropylenu. Ręcznie skręcane części, idealnie do siebie dopasowane zapobiegają przeciekaniu. Części metalowe wykonane są z mosiądzu pokrytego warstwą błyszczącego jak lustro chromu. Linka łącząca odpływ z korkiem to tzw cięgno Bowdena. To cięgno to taka mocna linka jakiej używa się w przemyśle motoryzacyjnym np linki gazu, sprzęgła….. więc bardzo wytrzymałe.
Pokrętło korka umocowane jest na wzmocnionym i jednostronnie naciętym trzpieniu.

Taki syfon jest niezwykle łatwy w montażu. Grube uszczelki zapewniają trwałe połączenie,
a wzmocnione nakrętki są dokładnie dopasowane do powierzchni nakręcanych.

Kwadraty pięknie się prezentują. Brakuje jeszcze kwadratowego korka do umywalki
i kwadratowego syfonu. Widziałyście kwadratowy syfon? Jak nie to zapraszam do sklepu.

INSTATO sprzedające produkty McALPINE znowu spełni wszystkie wymagania starszej pani.
W swojej ofercie posiadamy także elegancki błyszczący kwadratowy syfon do umywalki wykonany z mosiądzu i pokryty warstwą chromu. Do kompletu dorzuciłam mamie (już w prezencie) kwadratowy korek z funkcją klik-klak 😉 Klikasz umywalka otwarta, klikasz- zamknięta. Miałam dylemat, czy powinien być z przelewem czy bez, bo jeszcze nie wiem co to ten przelew i po co ma się mamie coś przelewać. Woda z umywalki przelewać? Napiszę
o przelewie następnym razem. Tymczasem Was namawiam do zrobienia przelewu i zakupienia eleganckiego syfonu wannowego z kwadratowym korkiem 😉

Mój brodzik i syfon brodzikowy

Syfon brodzikowy – niby prosta sprawa, ale dla kobity spoza branży? A staram się pisać tak, by koleżanki zrozumiały 😉 Czyli muszę zrobić wywiad Kasi z Kasią część kolejna – w takiej formie mi łatwiej 🙂 mam nadzieję, że nie dostanę kociokwiku rozmawiając sama ze sobą 😉 i w końcu temat „Syfon brodzikowy” będzie dla Was tak prosty jak dla mnie.

Remont trwa, robota w rekach robotników pali się jak znicz olimpijski. Instalatorzy zaczęli właśnie montować w łazience kabinę prysznicową z głębokim brodzikiem. Odwiedziłam więc zaprzyjaźnioną firmę INSTATO i poprosiłam o dobór odpowiedniego syfonu.

Pracująca tam pani Kasia wypytała mnie o moje oczekiwania względem syfonu. Zadała mi więcej pytań niż kosmetyczka przy robieniu tipsów. Czy ma być ładny? Czy tani? Do głębokiego czy płytkiego brodzika? A może funkcjonalny z możliwością czyszczenia od góry? Będę go otwierać palcami żeby zniszczyć nowy manicure czy może wolę zrobić klik- klik stopą? Milion pytań, szeroki wachlarz wyboru.

Zdecydowałam się na NOWOŚĆ na rynku. Nowe mieszkanie, nowa łązienka to i syfon musi być nowy. To pierwszy na rynku syfon brodzikowy do szerokiego otworu 90mm z mechanizmem klik-klak i jakże przydatną funkcją czyszczenia od góry. Syfon nazywa sie HC27CLCP.

Syfon jest łatwy w czyszczeniu. Wyciągam plastikowy koszyczek, usuwam nieczystości, włosy, resztki kosmetyków, waciki i inne paskudztwa. To bardzo ekologiczne rozwiązanie bo nie zanieczyszczam środowiska chemicznymi środkami typu kret, nie muszę martwić się o poparzenia czy inne wypadki używając bardzo żrących i niszczących wszystlko wkoło śodków. Jest to także oszczędność finansowa- nie kupuję dodatkowej chemii. Ciekawe na co mogę wydać zaoszczędzone pieniądze?

System klik-klak. Mechanizm otwierająco-zamykający syfon. Naciskam stopą przycisk brodzik zamknięty, naciskam znowu- otwarty. Nie muszę się schylać ryzykując upadek w wąskiej kabinie. Po co mi głęboki brodzik? To alternatywa wanny dla moich małych dzieci lub ocean dla papierowych łódek.

Syfon wykonany jest z najwyższej jakości polipropylenu. Ręcznie skręcany, ma idealnie dopasowane do siebie części co uniemożliwia przeciekanie. Element dekoracyjny- srebrna przykrywka korka jest wykonana z mosiądzu i pokryta warstwą chromu.

Taki syfon brodzikowy jest łatwy w montażu nawet dla niedoświadczonego hydraulika. Mnie na szczęscie nie grozi niedoświadczenie robotników, ale grozi mi ich nieostrożność…. Na szczęscie syfon wyposażony jest w klucz ułatwiający montaż i zapobiegający zarysowanie chromowanego elementu.

Pani Kasia poinformowała mnie, że w razie gdyby jednak robotnicy zniszczyli chromowaną pokrywę lub dzieciaki wyrwały i połamały elementy ułatwiające czyszczenie syfonu to mam śmiało  przyjść do INSTATO- mają w sprzedaży elementy wymienne: klik-klak, czyszczak, uszczelkę i tą elegancką chromowaną pokrywkę.

Mam nadzieję, że remont szybko dobiegnie końca bo już nie mogę się doczekać relaksującego prysznica w nowej kabinie z nowoczesnym brodzikiem.

Siodło do rur kanalizacji, czyli jak się przypiąć…

Jak się przypiąć?

Remont w moim mieszkaniu idzie pełną parą. Walenie ścian, malowanie, tynkowanie, przestawianie. Chłopaki z firmy remontowej stają na rzęsach żeby jak najlepiej spełnić moje oczekiwania i jak najmniej wyburzać…. bo sufit mi się w końcu zwali na głowę 😉

Problem – jest rura bez dziury

Okazało się, że potrzebuje wpiąć dodatkowe urządzenie do kanalizacji. Jak tu doczepić dodatkową rurę do istniejącego już pionu? Wymiana pionu? Pójście do spółdzielni? Jak w ogóle w praktyce to zrobić?

W takiej sytuacji tylko do nas, do INSTATO 🙂

Jest rozwiązanie – siodło do rur

Istnieje „coś” co tajemniczo brzmiącej nazwie: siodło mechaniczne, inna nazwa to wpinka do rur, siodło do rur lub po prostu swojsko brzmiące 😉 „Bossconn110-50GR.”

Jak montować

Siodło mechaniczne służy do wpinania się do istniejącej już kanalizacji. Można je montować zarówno na rurach żeliwnych jak i na rurach PCV.

Oczywiście warto pójść i poprosić sąsiadów z pionu o nieużytkowanie przez jakiś czas z wody. Musimy też przygotować wiertarkę czy osprzęt do wyczyszczenia wywierconego otworu w rurze. Po czym następuje montaż – jego szczegóły zależą od rodzaju siodła. W tym wypadku wybraliśmy zestaw z McAlpine.

Zalety siodła McAlpine

Jego zaletą jest to, że jest niezwykle szczelne, nie potrzebuje opasek zaciskowych. Potrzeby dostęp jest tylko od strony instalacji. Bez kleju, bez silikonu, bez rozbijania kanalizacji. Szybkim i bardzo łatwy w montażu.
Siodło do rur kanalizacyjnych ma możliwość redukcji rury z fi 110 na fi 50, dzięki temu mogę podpiąć sobie urządzenie z wąską jak i szeroką rurą.

Co dalej?

Remont łazienki przewiduje także montaż wanny z funkcją dżakuzi, kabiny prysznicowej i bidetu. Każdy z tych elementów wymaga jakiejś rury, jakiejś uszczelki, zatem na pewno 😉 wystąpią kolejne nieoczekiwane problemy natury instalacyjno- sanitarnej.

I znowu będzie o czym opowiadać i o czym pisać.

Pamiętajcie – zawsze możecie zapytać :), a gdyby potrzebne wam było siodło do rur to znajdziecie je w sklepie InstTato.

Szczur w kanalizacji – co by było gdyby…

Właśnie kupiłam mieszkanie na rynku wtórnym, mieszkanie nadaje się tylko do kapitalnego remontu, więc muszę zaopatrzyć się w rury, syfony i inne hydrauliczno- instalacyjne cuda do mojej łazienki i kuchni.

Jako, że mieszkanie jest na parterze, w starym budownictwie i blisko lasu i ogródków działkowych to spodziewam się w mojej łazience nieproszonych gości w postaci szczura lub nawet kilku szczurów. Brrrrr

Szczur w kanalizacji? Tak, tak, takie historie się zdarzają.

Moje koszmarne przypuszczenie sprawdziło się już w pierwszym tygodniu mieszkania. Olbrzymi szczur paradował na całęj długości rury WC co rusz wystawiając głowę ponad poziom wody. Córka za skarby świata nie chciała wejść do łazienki, a syn walił mieczem w rurę w celu odstraszenia potwora.

Zadzwoniłam do zaprzyjaźnionej firmy INSTATO, przedstawiałam problem i zaproponowano mi zestaw w postaci elastycznej rury do WC i bariery antyszczurowej.

Rura jest elastyczna, harmonijkowa, rozciągana do długości 54 cm, a jej minimalna długość to 24cm, na tą rurę nakłada się ową barierę i montujemy w pionie kanalizacyjnym i kolega szczur w kanalizacji może se najwyżej pogwizdać 😉

Co ciekawe, barierę można montować w pionie lub poziomie co sprawia, że staje się uniwersalnym produktem w każdej łazience.

Bariera wykonana jest z czarnego materiału (polipropylen), dlatego czarny gdyż ten kolor nie przepuszcza światła, do którego kierują się szczury i inne gryzonie.

Firma McALPINE w ostatnich tygodniach ulepszyła ten produkt i klapka zamykająca dopływ jest półokrągła, a nie płaska jak dotychczas. Zaokrąglona klapka utrudnia szczurowi przeforsowanie blokady 😉

Drugą zaletą posiadania bariery jest zmniejszenie ryzyka cofania się nieczystości w kanalizacji nie powodując przy tym zakłócania przepływu wody.

W INSTATO zawsze dobrze doradzą, podpowiedzą odpowiednie rozwiązanie do wszystkich, nawet bardzo nietypowych przyborów sanitarnych. Wiem to dobrze, w końcu tam pracuję 🙂. Gdybym Was przekonała, zobaczcie tutaj: sklep – szczur w kanalizacji.